old
old

old2
old2

old3
old3

old
old

1/3

Historia

Bogata historia firmy Nicols rozpoczęła się 70 lat temu na dnie Morza Egejskiego. Odkryj naszą historię i dowiedz się, jak nasza firma zmieniała się w czasie, będąc ciągle o krok przed wszystkimi.

TIMELINE PL.png
Nicols, historia rodzinna…

 

Historia firmy Nicols rozpoczyna się w roku 1890 na małej greckiej wyspie Kalimnos, w samym sercu łowiska naturalnych gąbek na Morzu Śródziemnym.

 

W 1898 r. Jean Klimis, dziadek obecnych właścicieli firmy, przybył do Belgii, gdzie wraz ze swoim bratem założyli mały zakład zajmujący się produkcją gąbek morskich. Na przestrzeni pierwszej połowy XX wieku firma, działając pod nazwą „J & K Klimis”, staje się najważniejszym sprzedawcą gąbek morskich w Europie.

W 1947 roku Nicolas Klimis, ojciec obecnych właścicieli firmy, opuszcza firmę rodzinną, aby założyć własne przedsiębiorstwo: N.M. Klimis & Cie. Wraz z czterema współpracownikami importuje i sprzedaje naturalne gąbki z Morza Egejskiego (Grecja) oraz ścierki z irchy naturalnej.

Nazwa „Nicols” wywodzi się od imienia Nicolas.

Rozkwit firmy Nicols

 

Firma Nicols rozwija swoją działalność w sektorze gąbek i produktów do wycierania. W 1963 roku przedsiębiorstwo przenosi się do budynku o powierzchni 1000 m² w Brukseli. Ze względu na trudności w pozyskaniu odpowiedniej ilości gąbek morskich firma rozszerza swoją działalność i rozpoczyna sprzedaż gąbek celulozowych oraz syntetycznych. Przedsiębiorstwo rozpoczyna także produkcję zmywaków kuchennych i wałków malarskich.

 

W 1970 roku marka Nicols staje się liderem na rynku belgijskim. Pozycja lidera zachęca do dalszych zmian – firma przenosi się do budynków o powierzchni 15 000 m² w Braine l'Alleud. Jest to początek uprzemysłowienia produkcji.

 

Na początku lat 80. firma Nicols kupuje firmę z północnej Francji, specjalizującą się w produkcji środków przeciw molom i kostek do toalet. Firma rozwija we Francji strategię wytwarzania produktów pod własnymi markami. Na początku lat 90. firma Nicols staje się liderem na rynku francuskim w zakresie gąbek produkowanych pod markami własnymi sieci handlowych.

 

Lata 90. oznaczają początek produkcji artykułów do czyszczenia i odświeżania toalet oraz odświeżaczy powietrza. W tym okresie grupa zanotowuje znaczący wzrost we Francji, jak również w pozostałych krajach europejskich.

Ekspansja firmy Nicols

 

W 1995 roku firma Nicols zakłada oddział w Polsce. co otwiera jej drzwi do rynków wschodnioeuropejskich. Zakład, który w 1995 roku był małym warsztatem zatrudniającym zaledwie 15 pracowników, stał się dynamicznie rozwijającą się, nowoczesną, polską fabryką, a w latach 2005–2012 — naszym największym centrum produkcyjnym.   

 

W 2006 roku firma Nicols zakłada oddział we Włoszech i rozpoczyna produkcję środków owadobójczych i elektrycznych odświeżaczy powietrza. Do końca 2010 roku ten zakład produkcyjny zostaje zamknięty, a produkcja środków owadobójczych zostaje przeniesiona do naszego nowoczesnego zakładu w Polsce, co zapewnia wydajność, a jednocześnie pozwala nadal spełniać oczekiwania naszych klientów.

Nacisk na innowacyjność

 

W latach 2011–2013 Nicols skoncentrował swoje wysiłki na rozwijaniu działalności innowacyjnych. Dzisiaj Nicols jest wiodącym producentem na rynku artykułów gospodarstwa domowego: gąbek, zmywaków kuchennych, ścierek, ścierek z mikrofibry, odświeżaczy powietrza i produktów WC.

Trzywarstwowe gąbki są obecnie niezmiernie popularne w Europie, ale to firma Nicols po raz pierwszy wprowadziła na rynek i opatentowała ten produkt w 2010 r. Dostrzeżono innowacyjny charakter gąbek tego typu i wybrano je „Produktem roku” na rynku niemieckim w 2013 r.

 

W 2013 roku, we współpracy z koncernem Procter & Gamble, firma Nicols wprowadziła do sprzedaży gąbkę Fairy. Dzięki wyjątkowym właściwościom gąbka ta została wybrana w Belgii Produktem roku 2016.

 

Kilka miesięcy temu firma Nicols rozpoczęła wytwarzanie gąbek celulozowych z wykorzystaniem celulozy własnej produkcji.